Wybierz odpowiednie rośliny do oranżerii. Służymy pomocą!

Decyzja o tym, jaka roślinność wypełni naszą oranżerię, będzie miała znaczący wpływ na wygląd oszklonego ogrodu. Efekty nie pojawią się od razu, dlatego warto jak najszybciej zabrać się za poszukiwanie roślin i planowanie, w których miejscach się one znajdą. Podczas wyboru elementów zielonych do oranżerii, należy uwzględnić temperaturę panującą w pomieszczeniu oraz to, ile czasu zamierzamy poświęcać na pielęgnację roślin.

Zacznij od wyboru pnączy i bluszczy, które lubią ciepło

Jeśli dysponujesz ogrzewaną oranżerią, nie zapomnij o tym podczas doboru roślinności. Niektóre gatunki wolą ciepło, inne bujnie rosną w chłodniejszym otoczeniu. Żeby uniknąć problemów z uprawą lepiej jest z góry określić, jaką temperaturę zamierzamy utrzymywać w naszym oszklonym ogrodzie. Oranżeria bardzo dobrze komponuje się z bluszczem i pnączami, które nie są wymagającą roślinnością. Do ciepłych wnętrz polecamy zakup gęstego bluszczu kanaryjskiego oraz epipremnum złocistego. Są to rośliny, które efektownie się rozrastają i nadają klimatu oszklonym ogrodom zimowym. Można je prowadzić tak, żeby harmonizowały z kształtem okien lub podkreślały linię ścian. Równie ciekawa jest dawalia, jednak pielęgnacja paproci wymaga stałej kontroli wilgotności, co dla wielu osób bywa problematyczne.

Rośliny doniczkowe pasują do każdej oranżerii

Podczas planowania wyglądu ogrodu zimowego powinno być brane pod uwagę wszystko, co rośnie w donicach. Nie dość, że doniczki przyjmują rozmaite formy i same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną, z łatwością uprawia się w nich rośliny o niewielkich wymaganiach. Zaliczyć do nich trzeba efektowne begonie królewskie, skrętniki oraz afelandry czworokątne o wyjątkowym wyglądzie. Koloru oranżerii dodadzą oleandry i męczennice, a także drzewka cytrusowe. Te ostatnie stanowią obowiązkowy element zielony w ogrodzie ze szkła, nazywanym potocznie pomarańczarnią. Szczególnie polecamy całoroczne cytryny, obficie owocujące kumkwaty i kalamodyny, czyli miniaturowe pomarańcze. Jeśli chcemy dopełnić oranżerię innym owocem, dobrym wyborem może okazać się figowiec. Cenną wskazówką jest, aby dokładnie sprawdzić, przy jakim świetle dana roślina najlepiej rośnie. Niektóre gatunki uwielbiają dużo światła, inne są cieniolubne.

Nasza firma Balmar oferuje wykonanie oranżerii, wewnątrz której będzie wystarczająco miejsca na roślinność różnego typu. Podejmujemy się realizacji indywidualnych projektów! Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie zamieszczamy ważne informacje dotyczące ogrodów zimowych i innych instalacji, jakimi się zajmujemy.

Jesteś zainteresowany? Zapytaj o cenę!

Facebook