Blog

Budowa ogrodu zimowego a pozwolenie na budowę

Formalności związane z wybudowaniem ogrodu zimowego u wielu naszych Klientów wywołują nieprzyjemną gęsią skórkę. Uspokajamy – nie warto obawiać się kwestii formalnych. Lepiej skupić się na tym, żeby projekt był zadowalający, a realizacja przebiegła bez zarzutu. Wszystkich tych, którzy mają wątpliwości związane z pozwoleniem na budowę ogrodu zimowego, zapraszamy do lektury.

Wiele zależy od powierzchni ogrodu, który budujesz

Zlecając wybudowanie ogrodu zimowego profesjonalnej firmie, która od lat działa na rynku, zawsze można liczyć na fachowe wsparcie. Również w sprawach związanych z formalnościami i przepisami prawnymi, które osoby pracujące w branży doskonale znają. W przypadku budowy takiej instalacji, jak ogród zimowy albo oranżeria, właściciel działki, na której znajdzie się obiekt, nie potrzebuje pozwolenia na budowę. Pod pewnymi warunkami.

Pierwsza sprawa dotyczy powierzchni ogrodu. Jeśli jest ona mniejsza, niż 35 m², zgody nie potrzebujemy, ale musimy zgłosić do urzędu gminy albo starostwa powiatowego, że zamierzamy rozpocząć pracę nad budową. Ważne jest, aby zrobić to wcześniej, dołączając do zgłoszenia wymagane dokumenty. Jest jeszcze druga kwestia, której nie można pominąć. Zajrzyj do dalszej części naszego artykułu, żeby dowiedzieć się więcej.

Dwa ogrody zimowe to maksymalna ilość na 500 m²

Budowa ogrodu zimowego o powierzchni do 35 m² to wciąż niejedyny wymóg. Jeśli chcemy uniknąć ubiegania się o pozwolenie na budowę, musimy dopilnować, żeby na obszar wielkości 500 m² nie przypadało więcej, niż dwie oranżerie albo podobne obiekty. Po dopatrzeniu tych formalności, można skupić się na nadzorowaniu prac. Pamiętaj, że zlecając budowę ogrodu fachowcom, otrzymasz kompleksową pomoc i będziesz mógł liczyć na profesjonalne doradztwo.

Nasza firma Balmar wykonuje oranżerie oraz inne konstrukcje, dbając o dokumentację techniczną i wszystkie inne formalności. Nasi Klienci nie muszą się niczym przejmować. Jak widać, bez pozwolenia na budowę można wybudować ogród zimowy, zarówno wolnostojący oraz przylegający bezpośrednio do ściany budynku. Realizujemy projekty nietypowe, pracując wyłącznie na materiałach najwyższej jakości. Zgłaszając się do nas, będziesz mógł spokojne obserwować szybko postępujące prace oraz wyczekiwać efektów, które na pewno Cię oczarują. Jesteśmy doświadczonymi producentami i wykonawcami, zaznajomionymi z prawem budowlanym. Zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane stworzeniem ogrodu zimowego na swojej działce!

Wybierz odpowiednie rośliny do oranżerii. Służymy pomocą!

Decyzja o tym, jaka roślinność wypełni naszą oranżerię, będzie miała znaczący wpływ na wygląd oszklonego ogrodu. Efekty nie pojawią się od razu, dlatego warto jak najszybciej zabrać się za poszukiwanie roślin i planowanie, w których miejscach się one znajdą. Podczas wyboru elementów zielonych do oranżerii, należy uwzględnić temperaturę panującą w pomieszczeniu oraz to, ile czasu zamierzamy poświęcać na pielęgnację roślin.

Zacznij od wyboru pnączy i bluszczy, które lubią ciepło

Jeśli dysponujesz ogrzewaną oranżerią, nie zapomnij o tym podczas doboru roślinności. Niektóre gatunki wolą ciepło, inne bujnie rosną w chłodniejszym otoczeniu. Żeby uniknąć problemów z uprawą lepiej jest z góry określić, jaką temperaturę zamierzamy utrzymywać w naszym oszklonym ogrodzie. Oranżeria bardzo dobrze komponuje się z bluszczem i pnączami, które nie są wymagającą roślinnością. Do ciepłych wnętrz polecamy zakup gęstego bluszczu kanaryjskiego oraz epipremnum złocistego. Są to rośliny, które efektownie się rozrastają i nadają klimatu oszklonym ogrodom zimowym. Można je prowadzić tak, żeby harmonizowały z kształtem okien lub podkreślały linię ścian. Równie ciekawa jest dawalia, jednak pielęgnacja paproci wymaga stałej kontroli wilgotności, co dla wielu osób bywa problematyczne.

Rośliny doniczkowe pasują do każdej oranżerii

Podczas planowania wyglądu ogrodu zimowego powinno być brane pod uwagę wszystko, co rośnie w donicach. Nie dość, że doniczki przyjmują rozmaite formy i same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną, z łatwością uprawia się w nich rośliny o niewielkich wymaganiach. Zaliczyć do nich trzeba efektowne begonie królewskie, skrętniki oraz afelandry czworokątne o wyjątkowym wyglądzie. Koloru oranżerii dodadzą oleandry i męczennice, a także drzewka cytrusowe. Te ostatnie stanowią obowiązkowy element zielony w ogrodzie ze szkła, nazywanym potocznie pomarańczarnią. Szczególnie polecamy całoroczne cytryny, obficie owocujące kumkwaty i kalamodyny, czyli miniaturowe pomarańcze. Jeśli chcemy dopełnić oranżerię innym owocem, dobrym wyborem może okazać się figowiec. Cenną wskazówką jest, aby dokładnie sprawdzić, przy jakim świetle dana roślina najlepiej rośnie. Niektóre gatunki uwielbiają dużo światła, inne są cieniolubne.

Nasza firma Balmar oferuje wykonanie oranżerii, wewnątrz której będzie wystarczająco miejsca na roślinność różnego typu. Podejmujemy się realizacji indywidualnych projektów! Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie zamieszczamy ważne informacje dotyczące ogrodów zimowych i innych instalacji, jakimi się zajmujemy.

Jak zaaranżować ogród zimowy, żeby pełnił funkcję jadalni i salonu?

Większość osób, decydujących się na stworzenie przy swoim domu ogrodu zimowego, robi to z myślą o zyskaniu przestrzeni do wypoczynku. Można ją zagospodarować zgodnie z własną wizją, aranżując w ogrodzie nowoczesny salon lub jadalnię, wypełnioną roślinnością. Podpowiemy Ci, jakie rozwiązania idealnie sprawdzą się w oranżerii.

Przytulny ogród zimowy za sprawą roślin i dodatków

Masz swoją prywatną oranżerię, ale brakuje Ci koncepcji na to, jak ją urządzić, żeby miała charakter? Wnętrze komfortowe niczym salon uzyskasz za pomocą miękkich poduszek, puchatego dywanu i oświetlenia. Kieruj się zasadą: im większa przestrzeń do zagospodarowania, tym większe dodatki są Ci potrzebne. Na nic zda się nawet najpiękniejsza poduszeczka, kiedy będzie mała i zginie wśród innych elementów wystroju. Z drugiej strony zbyt duży dywan optycznie zmniejszy ogród zimowy i przyniesie odwrotny efekt wizualny, niż zakładaliśmy. Dlatego pamiętaj o tym, żeby dopasować dodatki do wnętrza i unikać przypadkowych gadżetów czy akcesoriów.

Drugą ważną kwestią są rośliny, które ozdabiają ogrody zimowe i czynią z nich zjawiskowe pomieszczenia. Zieleń perfekcyjnie komponuje się z każdym innym kolorem, więc nie obawiaj się łączyć kwiatów i bluszczu, drzewek owocowych i roślin z rodziny rombolistnych. W strefie jadalnianej ustaw barwne, pachnące kwiaty, natomiast w kącie wypoczynkowym wydziel miejsce dla pnączy.

Znajdź wygodne meble do Twojego ogrodu zimowego

Jeśli Twój ogród ma służyć za jadalnię oraz salon, niezbędne będzie zadbanie o jego umeblowanie. Dobór kanapy, foteli, stołu i krzeseł należy przemyśleć tak, żeby poszczególne elementy wystroju współgrały ze sobą, a oprócz tego tworzyły piękną całość. Zdecyduj się na jeden kolor przewodni, najlepiej kontrastujący z zielenią, która dominuje w ogrodach zimowych. Obecnie na czasie są wiklinowe brązy i szarości, odznaczające się na tle roślinności. Pamiętaj, aby wybrane meble były wygodne. Ogrody zimowe to miejsca relaksu, niepowtarzalne przestrzenie do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Muszą sprzyjać odprężeniu się, być urządzone i udekorowane w taki sposób, żeby z chęcią się w nich przebywało. Nasza firma Balmar od wielu lat zajmuje się wykonywaniem ogrodów zimowych oraz oranżerii od projektu aż po montaż. Doradzamy i realizujemy wizje na instalacje w każdym stylu. Teraz, gdy już wiesz, jak zaaranżować ogród, a jeszcze nie jesteś jego posiadaczem, śmiało możesz zlecić nam wykonanie wstępnej wizualizacji.

Planujesz zadaszenie swojego tarasu? Poznaj za i przeciw takiej inwestycji

Estetyczny, dobrze zaprojektowany i profesjonalnie wykonany taras z zadaszeniem może stać się wyjątkowym miejscem w domu. Trzeba tylko dobrze trafić, gdyż nie każdy projektant i producent poradzi sobie z opracowaniem koncepcji na zadaszenie, które spełni oczekiwania klienta. Takie zlecenie zawsze wiąże się z ryzykiem, a to jeszcze nie wszystko. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie są plusy i minusy posiadania tarasu z dachem. (więcej…)

Jesteś zainteresowany? Zapytaj o cenę!

Facebook